изгладена шийна лордозаЛордозата присъства като естествена телесна извивка в две зони на гръбначният стълб – цервикална и лумбално-поясна, благодарение на които гръбнакът придобива здравословната позиция на буква S. Заличаването на тази дъга променя цялостната структура и компонентите на гръбнакът, и също се класифицира като тип гръбначно изкривяване. Позната е с медицинският термин хиполордоза.

Илюстрация на гръбначен стълб без цервикална лордоза

Появата на изгладена шийна лордоза често е следствие от продължителна неправилна стойка със силно изнесена напред глава. За неспециалисти е изненадващо, че позицията на главата и костно-ставният статут на цервикалният шиен отдел повлияват толкова сериозно не само здравословната хрущялно-костно-неврологична гръбначна структура, но и оптималното функциониране на вътрешните органи. Изправянето на извивката е последвано от протракция – изнасяне на главата напред, последвано от структурни изменения в по-ниските вертебрални участъци.

Загубата на физиологична лордоза (34-42 гр.) повлиява вертебралната мускулатура, лигаментите и размерът на прешленните тела, слоде което натоварва интервертебралните дискове. Измененията в прешленното тяло по линията C1-C7 са съпроводени с по-интензивни мускулни контракции за балансиране на тежестта при движение – именно амортисьорните функции са основната причина за дисково-хрущялният строеж на гръбнакът. Цервикалният му отдел е най-уязвим към механични въздействия заради ограничената площ, която заема.

Преместването на прешлени променя и центърът на тежестта върху прешленното тяло и другите вертебрални структури. Вертебралните стави пренасят поддържащата функция върху интервертебралните дискове. Напрежението повлиява хрущялната конструкция на annulus fibrosus и повишава рискът от издуване и разкъсване на хрущялно-колагенните влакънца, и миграция на nucleus pulposus (дискова екструзия).

Дразнене на спиналните нервни окончания и компресия върху гръбначномозъчният канал са придружаващи реакции. Те обаче са отговорни за т.нар. остър спазмолитичен момент в симптоматиката, заедно с мускулни, сухожилни и лигаментарни възпаления, резултат от интензивните мускулни контракции.

Скъсяването и отслабването на цервикално-торакалната мускулатура е друго последствие, илюстриращо влиянието на изгладената лордоза спрямо отделните гръбначни зони. Изчезването на органичната шийна извивка и неестественото натоварване на спиналните компоненти след това често е причина за кифоза в района на C7 и прешленните структури под него.

Заболявания, причинени от изправена лордозна дъга

Кифотично изкривяване и изправена лордоза изтласкват лопатките назад и раменете напред, смаляват размерите на гръдната клетка и повлияват капацитетът и качеството на вентилация на белите дробове. Белият дроб може да се окислява неравномерно и непълноценно, което в съчетание с недостатъчно кръвообращение повлиява органните системи. Липсата на лордозна извивка няма пряко негативно отношение към двигателната активност. Тя е опасна заради последствията си, които понякога променят необратимо опорно-двигателният апарат, ограничавайки цервикалната подвижност в напреднала фаза. Те са дискова херния, спинален артрит, кифоза, спондилоартроза и още някои заболявания.

Основният източник и разпространител на неприятни усещания е компресията на нервни коренчета и влакна. Болката отстъпва пред неврологичната симптоматика, изразена с изтръпване, мравучкане, намален мускулен тонус и отслабване на захват, световъртеж, студени ръце, и дори нарушена концентрация и памет.

Състоянието е типична илюстрация за анатомичните следствия от неправилната стойка и повлияните работоспособност, тонус и настроение, каквито често се срещат в образователните семинари в училищата. Тези факти са медицински и достоверни. Неправилната стойка наистина причинява поражения върху гръбнака и трябва да се коригира.